X
تبلیغات
پسرخوب - روابط دختر و پسر پیش از ازدواج

پسرخوب

فرهنگی هنری اجتماعی

روابط دختر و پسر پیش از ازدواج

مقدمه

روابط دختر و پسر پیش از ازدواج یکی از مسائلی است که به دلیل ریشه داشتن آن در برخی مسائل ارزشی و عقیدتی جامعه ای مثل ایران ما ، بر خلاف ادعا های مسئولین کشورمعمولاً صحبت کردن آزادانه و انتقادی در مورد آن در سطح جامعه براحتی امکان پذیر نیست .

اما فضای مجازی اینترنت امکان صحبت کردن آزاد را نه تنها در این مورد بلکه در هر زمینه دیگری فراهم کرده است .

لذا اینجانب در این مقاله قصد دارم نظرات شخصی خود را در مورد روابط دختر و پسر به صورت آزادانه مطرح نموده و متعاقباً از شما خواننده گرامی هم دعوت کنم ، نظر خود را ارائه نمایید .

تعریفی از ارتباط

اول باید منظورمان را از ارتباط مشخص کنیم .

وقتی می گوییم ارتباط منظور تنها یک بعد خاص از روابط آن هم پیرامون مسائل جنسی ، نیست . بلکه منظور تمام انواع ارتباطاتی است که می تواند بین دو شخص انسان وجود داشته باشد . از جمله ارتباطات کاری ، ارتباتاط دوستانه غیر جنسی و البته به عنوان یکی از اشکال ارتباطی می توان به ارتباطات دوستانه جنسی هم اشاره کرد .

در این جا آنچه مهم است این است که به این نکته توجه داشته باشیم که دین اسلام که فرهنگ ایران سالهاست تا حد زیادی تحت تأثیر آن است ، تنها شکل منفی ارتباط بین دختر و پسررا پیش از ازدواج ارتباطات جنسی می داند . اگرنه در هیچ کجای کتاب مقدس قرآن و سایر منابع دست اول و قابل اعتماد دینی ذکر نشده است که دختر و پسر به طور کلیً نباید با هم ارتباط داشته باشند . اما به مرور زمان بر اثرپاره ای کج فهمی ها و احتیاط های وسواس گونه که منجر به بروز تعصب های شدید روی مسأله ارتباط دختر و پسر شده است ، و نیز به علت تنبلی و کم همتی دست اندرکاران امر دین و فرهنگ درایجاد و پرورش شخصیت هایی مقاوم در دختران و پسران وطرحریزی  جامعه ای وظیفه شناس و مسئولیت پذیر ، فرهنگ ما به این سمت پیش رفته است که برای جلوگیری از به گناه افتادن جوانان از طریق نیروی شهوت ، آسان ترین راه را که ممنوعیت کلی ارتباط دختران و پسران است انتخاب کند اما باید به این نکته توجه داشت که این راه شاید آسانترین باشد اما بهترین راه نیست . چون در واقع بدین شکل ما صورت مسأله را پاک کرده ایم نه این که به آن پاسخ درستی داده باشیم. این موضوع در کشور ما تا اوایل دوران معاصر _ سال های آخر قرن سیزده و اوایل قرن چهارده شمسی _ که جامعه شکل سنتی خود را به طور کامل حفظ کرده بود ، مشکل زیادی ایجاد نمی کرد ، زیرا این امکان به راحتی در جامعه وجود داشت که جلوی ارتباطات دختر و پسر گرفته شود و به حد اقل ممکن برسد و تا زمان ازدواج ، هر کدام از فرزندان به خصوص دختران تحت سلطه و نظارت شدید والدین خود قرار داشتند و این امکان وقوع اغلب اشتباهات را به طور نا خود آگاه از آن ها سلب می کرد . که هرچند همان موقع هم این طور گناه نکردن _ گناه نکردن از سر نتوانستن _ قطعاً در نظر خدا و همه کسانی که اهل تفکرند فضیلتی نداشته است ، اما به هر حال جامعه به همان شیوه نظم و روال خاص خود را پیدا کرده بود . اما در دوران فعلی که جهان تغییرو تحولات چشمگیرپیدا کرده است و یکی از آن تغییرات بسیار تأثیر گزار ورود  وسایل ارتباط جمعی به زندگی مردم است ، دیگر جلوگیری از ارتباط دختر و پسر عملاًًً نا ممکن شده است . لذا در این شرایط به جای این که بخواهیم ، همه نیرو و توان خود را صرف کنیم تا جلوی ارتباط دختر و پسران را بگیریم - که آن هم در عمل نشدنیست - ، باید سعی کنیم ، با فرهنگ سازی در این زمینه این ارتباطات را به مسیر های درست و سازنده هدایت کنیم . و این چیزی نیست که نشدنی باشد . آن ها هم که می گویند نمی شود ، احتمالاً به این خاطر است که نمی خواهند به خود زحمت اجرای این طرح را بدهند و به همین خاطر چنان که گفته شد ، در پی انتخاب آسان ترین مسیر هستند .

جور دیگر باید دید !!!

همه چیز بستگی به نگاه ما دارد . اگر از همان اول در ذهنمان برای ارتباط پسرو دختر جنبه های فساد آمیز فرض نکنیم ، وانسان ها را به طور کامل برده بی چون و چرای حوس ها نبینیم و قبول کنیم که افراد انسان موجودات بی اختیاری نیستند که براحتی در مقابل خواهش های نفسانی تسلیم شوند ، خواهیم دید که روابط پسر و دختر می تواند مثل هر ارتباط دیگری شکل های سالم و نا سالم داشته باشد و آن بستگی به انتخاب و اراده خود افراد دارد . پس می بینیم که هیچ دلیل منطقی و حتی شرعی برای ایجاد ممنوعیت برای ارتباط دختر و پسر وجود ندارد . چرا که اگر بخواهیم این دلیل را مطرح کنیم که چون ممکن است این روابط به فساد کشیده شود ، پس جلوی آن ها را بگیریم ، درنتیجه خیلی فعالیت ها و روابط دیگر درسطح جامعه هست که ممکن است با دخالت شیطان و هوای نفس به فساد کشیده شود ، پس باید جلوی همه فعالیت های مردم درجامعه را بگیریم . واین درعمل نشدنیست . اگر هم بگوییم چون شهوت جنسی قدت بیشتری از دیگر غرایز انسان دارد لذا از این طریق ممکن است جوانانمان در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشند ، باز هم راه منطقی این نیست که روابط اجتماعی دختر و پسر را محدود کنیم . بلکه چنان که گفته شد باید به فکر فرهنگ سازی و ایجاد بستر های مناسبی برای برقراری ارتباطات سالم و سازنده میان آنان باشیم .

وضعیت آینده 

این طور که شرایط پیش می رود خواه نا خواه ، در آینده شاهد برداشته شدن بیشتر قید و بند ها ی موجود در کلیه زمینه های فرهنگی جامعه از جمله روابط دختر و پسرخواهیم بود . زیرا در عصر حاضربا وجود تمایل عده ای به اداره جامعه به همان شکل های سنتی بازهم شرایط کلی زمان ، هرگز بازگشتن به شیوه های سنتی زندگی را اجازه نمی دهند  . روز به روز تفکر مردم باز تر و تعصب ها و حساسیت های جاهلانه کمتر می شود . و این یعنی آینده کاملاً متفاوت خواهد بود .

نتیجه

در چنین شرایطی چنان که در ابتدای همین مقاله نیزگفته شد ، بهتر است با پذیرش برخی واقعیت ها به این فکر بیافتیم که نیرو و انرژی خود را به جای صرف کردن درراه جلوگیری از برقراری ارتباط بین دختر و پسر ، در این را ه صرف کنیم ، که این ارتباطات به صورتی آگاهانه ، سالم و سازنده برقرار شود . و نیز نگاه خود را به این موضوع تغییر دهیم . زیرا نگاه منفی ما به این موضوع خود عاملی است که به افراد تلقین می کند در صورت برقراری چنین ارتباطاتی باید حتماً دامنه آن به بحث ها و مسائل جنسی و فساد و فحشا کشیده شود .

به هر حال از آنجا که دنیای مدرن ، دنیای باید ها نیست ، ما هم باید در فرهنگ خود ازمطلق گرایی دست برداشته و به موضوعات با نگاه تازه ای بنگریم و از این به بعد بیش از آن که به فکر کمیت ها باشیم ، کیفیت ها رلا مد نظر قرار دهیم .

با تشکر

.................

اینجانب(امید.ب)

+ نوشته شده در  پانزدهم آذر 1388ساعت 1:26  توسط امید.ب  |